Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diferente de curs valutar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diferente de curs valutar

1. Un asociat a venit cu aport asociat la societate de 10000 euro la cursul de 4,2lei
5124=4551 10000 euro
2. Dupa un an societatea restituie aportul asociat de 10000 euro la cursul de 4,37
4551=5124 10.000 euro

Diferenta de curs valutar 1700 lei este profit sau pierdere pentru societate?
Dupa cum se vede, este pierdere. Platiti mai multi lei chiar daca dvs. returnati tot 10000 euro.
Dar nu inteleg! Este aport sau imprumut societate? cred ca imprumut. Contul 455!
sant cheltuieli din diferente de curs valutar(ct.665).in situatia in care aportul este in lei avem voie sa inregistram dobanzi aferente aportului dar pt.care asociatul (cel care a adus aportul)trebuie sa plateasca impozit pe venit.cred ca este aceiasi situatie si la aportul in valuta.
va multumesc!
Aveti grija cu aceste cheltuieli din diferente de curs valutar aferente imprumuturilor de la asociat.
Daca gradul de indatorare al firmei este mai mare de 3, aceste cheltuieli sunt nedeductibile, se reporteaza in declaratia 101 si devin deductibile cand gradul de indatorare al firmei scade sub 3.
multumesc mult de tot!